Jarní očista

Jarní detoxikace, očista nebo půst. Možná to nejvhodnější označení je odlehčení. 

 

O čem celá očista je a jak funguje? 

 

Tradičně se dodržuje již od 5. století v období Velikonoc a trvá 40 dní. Každopádně svou očistu si můžete dát kdykoliv, kdy cítíte, že je potřeba. 

 

Cílem očisty je zlepšení přirozených procesů těla: zrychlení metabolismu, zlepšení imunity, podpora látkové výměny a také stabilita dobré psychiky.

Tělo funguje způsobem, kdy přijímá potravu, tráví a zpracovává živiny, následně vylučuje odpadní látky. Optimálně by tedy žádný velký detox nepotřebovalo. Tělo však často dostává zabrat nad rámec svých možností: nepravidelná strava, přejídání, průmyslově zpracovaná strava s nedostatkem živin (tzv. prázdné kalorie),stres, nedostatek spánku, znečistěné životní prostředí, alkohol, kouření. Ačkoli tělo dělá, co je v jeho silách, není proces očisty dostačující.

To se poté projevuje následovně: předčasné stárnutí, zpomalený metabolismus a kila navíc, nespavost, bolesti hlavy, nemoci všeho druhu (od akné až po alergie, cukrovku a další), oslabená imunita, únava.

Proto je vhodné dát tělu prostor pro očistu a proces podpořit. Tedy, vynechat běžnou stravu, jíst co nejméně a u většiny z nás je vhodné dodat dodat živiny: nejefektivnější jsou pro běžného člověka právě čerstvé šťávy = příliš nehladovíte a doplníte stopové prvky. 

 

Vždy by se však mělo jednat příjemný proces. Pokud tedy začínáte, klidně si nechte v jídelníčku jídlo v lehčí formě, jako je vařená rýže a zelenina a vynechejte maso a mléčné produkty. Dvě jídla můžete nahradit šťávami. Pokud jste zběhlí, klidně zvolte lehčí zeleninové drinky a nahraďte stravu čistou vodu. 

 

Co naopak může uškodit, jsou dlouhé diety postavené na jedné či dvou surovinách (populární je např. pouze maso či řapíkatý celer). Tělo potřebuje celé spektrum vitamínů a minerálů a každá surovina má jejich jiné zastoupení. Například řapíkatý celer je bohatý na draslík, který reguluje činnost srdce. Jeho nedostatek, ale přebytek, může vést k srdeční arytmii. 

 

 

Co umí očista: 

- odbourává odpadní látky

- zrychluje metabolismus

- zpomaluje stárnutí

- podporuje imunitu

- vede k lepším stravovacím návykům

- léčí vnější projevy oslabení (akné, nespavost, nervozita)

- funguje jako prevence závažných onemocnění

 

U nás v týmu, který je ryze dámský, popravdě platí to, že detox si dáváme v momentě, kdy cítíme, že nám dochází energie, chceme nastartovat spalování před plavkovou sezónou nebo mít hezčí pleť. 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení